BREXIT

BREXIT

BREXIT

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Celno- Skarbowego w Kielcach przekazuje informacje dotyczące wystąpienia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej  z Unii Europejskiej  i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wystąpiło z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej  w dniu 1 lutego 2020 r. W okresie przejściowym, trwającym do 31 grudnia 2020 roku, Zjednoczone Królestwo w dalszym ciągu uczestniczy w jednolitym rynku UE oraz w unii celnej. Dnia 1 stycznia 2021 r. zakończy się okres przejściowy umożliwiający Zjednoczonemu Królestwu udział w jednolitym rynku UE oraz unii celnej, przez co skończy się swobodny przepływ osób, towarów i usług. Wystąpienie z jednolitego rynku i unii celnej będzie prowadziło do dodatkowych barier dla handlu oraz dla transgranicznej mobilności ludzi i niezbędne będą dostosowania zarówno po stronie Unii, jak i po stronie Zjednoczonego Królestwa. Występując z Unii, Zjednoczone Królestwo odstępuje także automatycznie i z mocy prawa od wszystkich unijnych umów międzynarodowych.

  • dnia 1 stycznia 2021 r. Zjednoczone Królestwo przestanie uczestniczyć w unii celnej UE, w związku z tym formalności celne wymagane na mocy prawa Unii będą miały zastosowanie do wszystkich towarów wprowadzanych na obszar Unii ze Zjednoczonego Królestwa lub wywożonych z obszaru celnego do Zjednoczonego Królestwa (stosowanie przepisów jak dla krajów trzecich) min. dłuższy czas formalności celnych i granicznych;
  • dotychczasowe numery EORI wydane w Wielkiej Brytanii nie będą ważne i należy postarać się o EORI w Polsce/UE;
  • jeżeli firma uzyskała status AEO w Wielkiej Brytanii, to nie będzie on ważny w Polsce/UE;
  • od dnia 1 stycznia 2021 r., aby towary będące przedmiotem wymiany handlowej mogły być traktowane preferencyjnie na mocy ewentualnej przyszłej umowy między UE a Zjednoczonym Królestwem, będzie konieczne wykazanie ich pochodzenia. Towary niespełniające wymogów dotyczących pochodzenia będą objęte należnościami celnymi, nawet jeśli wejdzie w życie umowa handlowa o zerowej stawce celnej i zerowych kontyngentach między UE a Zjednoczonym Królestwem.
  • od 1 stycznia 2021 r. Unia i Zjednoczone Królestwo będą stanowiły dwa osobne obszary regulacyjne i prawne.  Oznacza to, że wszystkie produkty wywożone z Unii do Zjednoczonego Królestwa będą musiały być zgodne z przepisami i normami Zjednoczonego Królestwa oraz że będą podlegać wszelkim stosownym kontrolom przestrzegania uregulowań dotyczących przywozu. Podobnie wszystkie produkty przywożone ze Zjednoczonego Królestwa do Unii będą musiały być zgodne z przepisami i normami Zjednoczonego Królestwa oraz będą podlegać wszelkim stosownym kontrolom przestrzegania uregulowań dotyczących przywozu do celów bezpieczeństwa, zdrowia oraz innych celów polityki publicznej.
  • bieżące informacje publikowane są na stronach:
    https://www.podatki.gov.pl/clo/brexit/

    https://ec.europa.eu/taxation_customs/uk-withdrawal-pl

    https://www.gov.uk/

Ponadto Krajowa Informacja Skarbowa, udziela podatnikom odpowiedzi na pytania telefoniczne i przesłane przez e mail. W systemie zapowiedzi głosowej infolinii, po wybraniu opcji „przepisy celne" została utworzona odrębna kolejka, gdzie można uzyskać odpowiedzi na pytania w zakresie „Przepisy celne i Brexit".

Dane kontaktowe jak poniżej:

22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)

801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)

+48 22 330 03 30 (z zagranicy)