- Świętokrzyska KAS prowadzi ciekawe lekcje dla młodzieży.
- Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach przystąpił do projektu realizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Kielcach.
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach wziął udział w projekcie szkolnym pn.:„UCZYMY-WSPIERAMY- POMAGAMY". Kielecki urząd skarbowy przyjął zaproszenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Kielcach i zorganizował spotkania z dziećmi. Eksperci zapoznali uczniów z zadaniami jakie wykonują każdego dnia. Uczniowie mogli też zobaczyć jak wygląda sala obsługi czy archiwum urzędu. Wizyty klas VI odbyły się 23 października i 12 listopada 2024 roku.
Cel projektu
Celem współpracy, którą urząd nawiązał ze szkołą jest zapoznanie uczniów z:
- zawodem urzędnika skarbowego,
- rodzajem wykonywanej przez niego pracy,
- obsługą klientów,
- warunkami pracy w budynku urzędu,
- podstawowymi pojęciami związanymi z podatkami.
Omówione zagadnienia
W przygotowanej prezentacji eksperci zapoznali uczniów z podstawowymi pojęciami:
- kto to jest podatnik,
- co to jest podatek,
- kto płaci podatki,
- na jakie cele są wykorzystywane,
- jaką rolę pełnią paragony fiskalne,
- jakie są rodzaje podatków w Polsce
- ciekawostki o podatkach w Europie obecnie i w przeszłości (podatek od cukru, chipsów czy tzw. podatek bykowy).
Konwencja Waszyngtońska CITES
Spotkanie z dziećmi urozmaiciła prezentacja okazów zarekwirowanych od turystów, o których opowiadał ekspert z Izby Administracji Skarbowej w Kielcach. Koralowce, skóry z węży czy wilka szarego to towary wykonane ze zwierząt, które są pod ścisłą ochroną. Ponad 180 krajów podpisało umowę międzynarodową o ochronie gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, zwanej w skrócie CITES, m.in. Polska. Umowa weszła w życie w 1975 roku. Dzieci dowiedziały się jakich pamiątek nie można przywozić z wakacji oraz, że przewóz koralowców czy wyrobów z kości słoniowej to przestępstwo.
Młodzież wykazała się zainteresowaniem i dociekliwością, a ta nietypowa lekcja dostarczyła wielu nowych wrażeń zarówno uczestnikom jak i prowadzącym.