Zgłoszenie zewnętrzne naruszenia prawa
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach zapewnia od 25 grudnia 2024 r. możliwość składania zgłoszeń zewnętrznych zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. z 2024 r. poz. 928).
Jak dokonać zgłoszenia naruszenia
Zgłoszenie można składać poprzez dedykowane poufne kanały zgłoszeń:
1) formularz online – wypełniając i przesyłając formularz zamieszczony na stronie internetowej Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do Instrukcji;
2) telefonicznie – dzwoniąc na numer (41) 36-47-209 w dni robocze w godzinach od 7:30 do 15:30;
3) pocztą elektroniczną – wysyłając zgłoszenie zewnętrzne na adres: sygnal.2us.kielce@mf.gov.pl;
4) osobiście – przekazując zgłoszenie zewnętrzne w formie ustnej lub papierowej bezpośrednio Koordynatorowi;
5) listownie – wysyłając zgłoszenie zewnętrzne pocztą na adres: Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach, ul. Częstochowska 20, 25-647 Kielce z dopiskiem „Do rąk własnych Koordynatora ds. przeciwdziałania naruszeniu prawa".
Zgłoszenie powinno zawierać:
1) informacje o rodzaju naruszenia prawa;
2) opis naruszenia prawa, w tym okoliczności naruszenia prawa przez osobę/osoby, której zgłoszenie zewnętrzne dotyczy, dane osoby/osób, które dopuściły się naruszenia prawa, czas, miejsce i na czym polega naruszenia prawa;
3) dane identyfikacyjne i adres do kontaktu sygnalisty.
Zgłoszenie może zawierać:
1) dane osobowe i kontaktowe świadków zdarzenia;
2) informację o posiadanych lub znanych dokumentach, które mogą potwierdzić naruszenie prawa;
3) nagrania, zdjęcia, dokumenty potwierdzające naruszenie prawa;
4) inne dowody na potwierdzenie naruszenia prawa.
Kto korzysta z ochrony
Żeby skorzystać z ochrony sygnalisty musisz spełnić poniższe przesłanki:
- jesteś osobą fizyczną,
- zgłoszenie dotyczy naruszenia prawa, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o ochronie sygnalistów,
- informację o naruszeniu prawa uzyskano w kontekście związanym z pracą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o ochronie sygnalistów.
Przepisów o objęciu ochroną sygnalistów nie stosuje się do spraw, o których mowa w art. 5 ustawy o ochronie sygnalistów.
Sygnalista podlega ochronie, określonej w ustawie o ochronie sygnalistów, od chwili dokonania zgłoszenia, pod warunkiem, że miał uzasadnione podstawy sądzić, że będąca przedmiotem zgłoszenia informacja o naruszeniu prawa jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia i że informacja ta stanowiła informacje o naruszeniu prawa (art. 6 ustawy o ochronie sygnalistów).
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach na żądanie sygnalisty wydaje zaświadczenie, w którym potwierdza, że sygnalista podlega ochronie przed działaniami odwetowymi.
Rozpatrywanie zgłoszeń
Rozpatrywanie zgłoszeń jest dokonywane z zachowaniem poufności przez upoważnionych przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach pracowników.
Jeśli w zgłoszeniu zostanie podany adres do kontaktu, potwierdzimy wpływ zgłoszenia w terminie 7 dni od jego otrzymania.
Zgłoszenie zostanie zbadane, czy potencjalne naruszenie prawa dotyczy dziedziny należącej do zakresu działań Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach określonych w art. 3 ustawy o ochronie sygnalistów.
- Jeśli tak, zostanie rozpatrzone. Podjęte zostaną działania następcze Informację zwrotną przekażemy w terminie 3 miesięcy od dnia przyjęcia zgłoszenia.
- Jeśli zgłoszenie nie dotyczy działalności Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach zostanie ono przekazane do organu publicznego właściwego do podjęcia działań następczych. Nastąpi to niezwłocznie, do 14 dni od złożenia zgłoszenia, a w uzasadnionych przypadkach - nie później niż w terminie 30 dni.
Dodatkowe informacje
W sytuacji, gdy naruszeniu prawa można skutecznie zaradzić w ramach struktury organizacyjnej podmiotu prawnego (o którym mowa w art. 2 pkt 10 ustawy o ochronie sygnalistów) i sygnalista uważa, że nie zachodzi ryzyko działań odwetowych, przed zgłoszeniem zewnętrznym, zachęcamy do korzystania z procedury zgłoszeń wewnętrznych tego podmiotu.
Zgłoszenia można też dokonać do Rzecznika Praw Obywatelskich:
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich al. Solidarności 77 00-090 Warszawa
Zgłoszeń do Rzecznika Praw Obywatelskich można dokonywać od dnia 25 grudnia 2024 r.
Rzecznik Praw Obywatelskich udziela również porad sygnalistom, osobom pomagającym w dokonaniu zgłoszenia, osobom powiązanym z sygnalistą oraz osobom, których dotyczy zgłoszenie zewnętrzne, w zakresie praw i środków ochrony prawnej przed działaniami odwetowymi oraz praw osób, których dotyczy zgłoszenie zewnętrzne.